журнал "Українська Родина"

Switch to desktop Register Login

Кухня та Екологія

Оцініть матеріал!
(0 голосів)

Як свідчить статистика, частіше за все сімейні сварки відбуваються на кухні, під час спільної трапези чи після неї. Приводом для скандалу іноді стає дрібниця – немитий посуд, недосолений борщ тощо. А буває, що суперечка розпалюється і зовсім без причини, немов сама по собі. У спеціалістів є навіть термін «кухонні розбірки», тобто дріб’язкові, побутові, найчастіше невмотивовані. Втім, якщо вони повторюються день у день, сім’я може швидко розвалитися.
Недавно американські вчені вирішили розібратися в причинах виникнення «кухонних розбірок». Декільком добровольцям прикріпили спеціальні датчики, що визначають ступінь хімічного забруднення повітря. З ними випробовувані перебували на роботі, на вулицях міста, у транспорті, вдома. Коли вчені проаналізували показання датчиків, то виявилося, що найвищий коефіцієнт забруднення – у власних квартирах добровольців (зауважимо, це були зовсім не американські волоцюги, а цілком забезпечені, респектабельні люди, так званий середній клас). Проте, навіть у найбільш упорядкованих квартирах повітря забруднене різноманітними хімічними сполуками, ну а «найбруднішим» місцем саме і є кухня. Особливо якщо там використовується газова плита.

До речі, висновки американських учених цілком збігаються і з думкою українських спеціалістів. Медики з науково-гігієнічного центру МОЗ України теж проводили подібний експеримент: обстежили квартири декількох «спальних районів» столиці. Найвища концентрація хімічних речовин була виявлена в кухнях. У лабораторії центру проводили досліди з використанням найдосконаліших моделей газових плит, але навіть вони не могли повністю захистити господарів від забруднень. Вже через кілька хвилин після вмикання датчики реєстрували появу шкідливих речовин у кухні. Їх налічувалося близько 200 – це продукти згоряння газу, серед яких і досить небезпечні оксиди азоту, чадний газ, бензопірен тощо.
У момент приготування їжі над плитою утворюється отруйна «хмара» і в лічені хвилини продукти згоряння розносяться всією квартирою. Вентиляційна система, працюючи у більшості наших будинків за принципом природної тяги, не завжди справляється з навантаженням і ефективна зазвичай лише на перших поверхах. А на останніх – забруднене повітря не лише не видувається, але найчастіше, навпаки, втягується назад у помешкання.
Найпростіший засіб вирішення цієї проблеми – встановлення витяжки. Однак не всі роблять це правильно. Часто встановлюють на власний розсуд – на вентиляційну решітку чи за вікно – і в результаті всі забруднення з однієї кухні переходять у сусідські. І витяжки, й очисники повітря варто купувати в спеціалізованих магазинах і встановлювати з урахуванням думки професіоналів, інакше вони принесуть більше шкоди, аніж користі.
Електричні плити менш шкідливі за газові, однак виділяють оксид азоту. Крім того, створюють досить потужні електричні й магнітні поля. Якщо залишатися в них більш години щодня, то можливі ускладнення – слабкість, утома, зниження імунітету.
Однак плити – не єдина «слабкість» наших кухонь. Як правило, вони начинені ще цілим арсеналом приладів: комбайнами, кавомолками, міксерами. І навіть якщо кожен працює усього 5–10 хвилин, загальна доза шумового впливу настільки висока, що може перевищити навіть рівень шуму на деяких виробництвах.
Усе це обертається для господарів неврозами, головним болем, слуховими та нервовими розладами. Постійне відчуття акустичного дискомфорту укупі з впливом шкідливих речовин робить людей дратівливими, сварливими. У результаті вони «зриваються» через дрібниці. Американські й українські вчені одностайні: перебувати біля увімкненої плити слід якнайменше. При цьому бажано відкрити кватирку й увімкнути вентилятор. Запрошувати домочадців до столу потрібно, коли кухня вже добре провітрена і вимкнені всі «шумові» прилади. Якщо це неможливо – перенесіть трапезу в кімнату.

Останнє редагування
Детальніше в цій категорії: « Від чого залежить ціна кухонної плити
Авторизуйтесь, щоб мати можливість залишати коментарі