журнал "Українська Родина"

Switch to desktop Register Login

У Черкасах відбулася прем’єра фільму Сергія Проскурні «Тарас Шевченко. Ідентифікація»

Оцініть матеріал!
(0 голосів)

10 березня у кінотеатрі «Мультиплекс» ТРЦ «Любава» відбулося неординарне мистецьке дійство – презентація фільму режисера Сергія Проскурні  «Тарас Шевченко. Ідентифікація» виробництва студії «УкрКіноХроніка».

Глядачі мусили певний час чекати його трансляції, оскільки через деяку невідповідність сучасної техніки фільм довелося спочатку переписати на інший інформаційний носій. Зате у незапланований вільний час автор фільму Сергій Проскурня презентував історію його створення.

За словами Сергія Проскурні, проект фільму пройшов конкурсний відбір неігрових проектів, присвячених життю та творчості Тараса Шевченка, в результаті якого його було включено до Програми виробництва та розповсюдження фільмів на 2013-2014 роки.

Режисерові вдався неординарний мистецький засіб – показати Великого Кобзаря через призму сприйняття наших сучасників.

– Це абсолютно інноваційний проект. Такого підходу до Шевченка ще не було, – стверджує Сергій Проскурня.

Хоч фільм і присвячений 200-річному ювілею Пророка української нації, немов насправді Тарас Шевченко з’являється перед глядачами в наш час, у ці березневі дні. І з непідробною цікавістю спостерігає за тим, що діється на його рідній Черкащині, у Києві і навіть за кордоном.

– Спершу знімали у Смілі, Звенигородці, у Межиричі, бо треба було увійти в ритм. А як члени команди притерлися, то ми зробили великий вояж на Бессарабію, а звідти – у Карпати. Ми намагалися показати різноманітні географічні точки. Бо там абсолютно різні люди. Обов’язковими в моїй концепції були зйомки за кордоном. Бо треба було зруйнувати ілюзію, що Шевченко цікавий лише в Україні і для українців. Тому ми знімали науковця в Австрії, політолога в Америці. До речі, це була й досить дороговартісна частина зйомок. Всюди нам немов сприяв дух Тараса Шевченка. Ми постійно відчували його присутність, – зазначив Сергій Проскурня.
 
Першим знімальним днем стало 7 листопада 2013 року, коли на подвір'ї скульптурних майстерень Національної спілки художників України для створення постаті Шевченка було вивантажено скульптурну глину.

Надалі, крім Києва, зйомки фільму відбувалися у Карпатських горах, у степах Бессарабії, у копанках Донбасу, у Чорнобильській зоні відчуження, у кабінеті Зигмунда Фройда у Відні, на Таймс-сквер у Нью-Йорку та у Гарвардському університеті.
 
Кадри з фільму: Чабани Бессарабії, Фрумушика Нова

Сергієві Проскурні вдалося уникнути своєрідного ідолопоклонства – як у відношенні до Тараса Шевченка, так і в сприйняття образу Поета, який постав не в уявленні високопоставлених державних чиновників, а з вуст простого українського народу.

 9 березня презентація фільму відбулася на Майдані Незалежності в рамках  Шевченкового віче, а 10 – в Черкасах, де неодноразово за життя бував Тарас Шевченко.

 Сергій Проскурня розповів про складнощі, які довелося зазнати при зйомках, зокрема, вони стосувалися фінансових питань. Працювати доводилося і в кредит, а загалом, за твердженням режисера, на створення фільму витратили 580 тисяч гривень.

– Про наші проблеми при створенні фільму можна писати книгу, – зауважив Сергій Проскурня.

Спонсором фільму виступив голова асоціації фармакологів України Петро Багрій. Завдяки його допомозі вдалося вирішити частину фінансових питань.
Тривалість цього документального фільму становить лише 52 хвилини. Події ж, що відбуваються на екрані, незвично швидкоплинно змінюють одна одну, поєднуючи як героїв, так і глядачів у власному сприйнятті образу Тараса Шевченка, його своєрідній ідентифікації. А ще – фільм спонукає глядача думати, порівнювати, оцінювати побачене і викликає бажання вже вкотре брати до рук «Кобзар»…

Звісно, хочеться, щоб фільм Сергія Проскурні змогли побачити не лише в Черкасах та Києві, але і в усій Україні та за її межами.
 
І щоб нинішня влада, як центральна, так і на регіональному рівні підтримала в цьому режисера. Поки ж йому не вдалося домовитися з власниками та продюсерами українських телеканалів.

Та все ж Сергій Проскурня не втрачає надію, як і не втрачав її, долаючи безліч проблем при створенні фільму. А характеру і незламності духу йому не займати.

Довідково про фільм:
Режисер Сергій ПРОСКУРНЯ 
Оператори Олександр ЗАПОРОЩЕНКО і Валерій ЧИЖОВ
Сценарна ідея: Володимир АРЄНЄВ і Михайло НАЗАРЕНКО
Редактор Олена МОСКАЛЕНКО
Продюсер Наталія ШЕВЧУК
Компанія-виробник Українська студія хронікально-документальних фільмів «Укркінохроніка»  Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.
На замовлення Державного агентства України з питань кіно
Жанр – соціальна містерія
Хронометраж – 52 хвилини
Дата виходу – березень 2014

Джерело

Останнє редагування
Авторизуйтесь, щоб мати можливість залишати коментарі