журнал "Українська Родина"

Switch to desktop Register Login

А у нас у квартирі газ!

Оцініть матеріал!
(0 голосів)

Яку ж кухонну плиту вибрати? У минулому номері журналу ми описали електричні плити, їх особливості, переваги та недоліки, новинки ринку тощо. Тепер перейдемо до газових. На перший погляд, вибрати газову плиту значно простіше. Технологічних «штучок» там ніби мінімум. Але це не зовсім вірно. Отож...
Сьогодні, коли існують чудові ультрасучасні склокерамічні плити зі швидкісними, галогенними конфорками, гарні і безпечні індукційні плити, газова плита на кухні видається пережитком минулого. Насправді, існує ще багато будинків, де електропроводка непристосована до використання електроплит. До того ж, будь-який гурман скаже, що на «живому вогні» їжа виходить смачнішою. Вогонь не має інерції, посуд на плиті нагрівається активно і рівномірно. А після вимкнення газу кипіння моментально припиняється (що не скажеш про більшість електроконфорок), тому набагато легше контролювати процес готування їжі. Отож, наразі газові плити переважають на наших кухнях. Все ж таки газ на кухні – це не компроміс, а в чомусь і перевага, і серед побутової техніки газові плити посідають достойне місце.
Газові плити різняться між собою за такими головними критеріями: розмірами, особливостями варочної панелі, типом духовки. На ринку переважають плити таких розмірів (висота, ширина, глибина): 85х50х50 см, 85х50х60 см, 85х60х60 см, 85х90х60 см. Інші трапляються рідше.

У більшості випадків, варочні панелі мають чотири газові конфорки. Хоча зустрічаються моделі, які мають дві, три, та навіть... шість конфорок. Ця п’ята конфорка переважно має овальну форму і призначена для посуду з аналогічною формою дна, наприклад, гусятниці. Але ці нестандартні плити мають зовсім інші розміри і призначені для дуже малих або дуже великих кухонь. Тому вони займають незначну нішу на ринку.
Є в магазинах і плити з комбінованими варочними поверхнями. Комбінована плита — річ вельми ексклюзивна, і через свою специфічність має невисокий попит. Внаслідок чого не усі фірми виробляють подібні прилади. У такій плиті, зазвичай, три газових конфорки і одна електрична чи навпаки (або 2+2). Іноді в таких плитах передбачене місце для встановлення газового балону.
Хоча полум’я газу і дає змогу практично миттєво досягнути потрібної температури, на багатьох ультрасучасних газових плитах тепер серед звичайних конфорок є і газова «експрес-конфорка» підвищеної потужності – для дуже швидкого приготування їжі. Збільшення потужності досягається, наприклад, багаторівневою конструкцією конфорки. Це означає, що на одній конфорці може бути два або три, і навіть чотири концентричних кільця полум’я. Потужність чотирирівневої конфорки може сягати 7 кВт. На таких конфорках дно посуду нагрівається рівномірно, їжа не підгорає, а вода закипає дуже швидко.
У більшості моделей газових плит для зручності вмонтовано електрозапал. Для тих, хто жодного разу не бачив газової плити скажемо – це пристрій, який дає змогу запалювати вогонь за допомогою іскри. Електропідпалювання може бути простим (після повороту перемикача потужності конфорки необхідно натиснути на спеціальну кнопку і тоді виникає іскра) чи автоматичним (електрична іскра виникає одночасно з поворотом регулятора, що розпалює полум’я). Це набагато зручніше, ніж користуватися сірниками чи запальничкою. Окрім того, функція автопідпалювання є корисною та зручною з погляду безпеки.
Також у багатьох моделях за безпекою слідкує автоматичний захист «газ-контроль»(Gas Control). Якщо до відкритої конфорки газ з певних причин перестав надходити (його загасив вітер чи рідина, яка вибігла з каструлі) – датчик фіксує зниження температури і подає команду перекрити газ. Правда, користування конфорками з такою системою потребує певних навичок. Після повороту регулятору та запалення вогню ручку слід деякий час потримати натисненою, доки термодатчик контролю нагріється до потрібної температури.
Усе більше газових плит обладнано таймерами. Механічний таймер найчастіше розрахований максимум на 60 хвилин і звуковим сигналом сповіщає про те, що час, заданий вами, минув. Значно «розумніший» електронний таймер самостійно вимикає й навіть вмикає плиту в заданий вами час. Зазвичай таймер керує однією з конфорок і духовкою.
На газових плитах чотири конфорки звичайно поділені так – дві середні за розміром, одна – велика й одна маленька – «економ» для маленького посуду. Найбільша й найменша конфорки переважно розташовані поряд, щоби посуду не було тісно.
Чи не усі відомі виробники випускають плити, використовуючи решітки-підставки. Це не лише гарно, але і практично. Решітки, що знімаються, легше вимити, та й поверхню самої плити чистити набагато зручніше.
Найчастіше випускаються плити з емальованою поверхнею чи з нержавіючої сталі. «Нержавійка», звісно, дорожча, але надає плиті сучасного привабливого вигляду. Також їй не страшні удари, подряпини та сколи, від яких завжди страждають емальовані поверхні. Іноді в продажу можна зустріти газові плити зі склокерамічною поверхнею. Така поверхня дуже зручна, її легше чистити, але й вартість плити з такою поверхнею набагато вища.
Треба зазначити, що для використання газових плит на балонах зі зрідженим газом спершу слід звернутися до служби сервісу для прилаштування плити до цього типу газу. Спеціаліст має замінити форсунки конфорок, які іноді постачаються у комплекті з плитою (включені у ціну), але у більшості випадків продаються споживачам сервісними службами.
Переваги та недоліки
газових плит
Почнемо з неприємного. Екологи стверджують, що газова плита загрожує здоров’ю людей, що живуть у квартирах. Щоб убезпечити себе й близьких від шкідливого впливу чадного газу, потрібно дотримуватися нехитрих правил:
– газова плита має бути включена не більше двох годин підряд;
– слід намагатися не запалювати три і більше конфорки одночасно;
– після приготування їжі бажано провітрювати кухню протягом 15–25 хвилин;
– треба обладнати газову плиту електричною витяжкою, яка під час роботи газової плити має бути обов’язково включена;
– полум’я має бути прозоре, злегка синього кольору. Червоні й жовті язички вказують, що газ згоряє не повністю (скажімо, неякісний).
А тепер про приємне: жодна електрична плита не зрівняється з газовою. Приготовлена на газовій конфорці їжа смачніша, і готується вона швидше, ніж на електроплиті. Для газового полум’я непотрібний дорогий посуд, тому що воно рівномірно нагріває дно будь-якого посуду.
Хоча слід визнати, що панелі газових плит важче утримувати в чистоті, пластмасові ручки сковорідок або каструль можуть поплавитись, плити постійно потребують особливої уваги, пов’язаної з безпекою і екологічністю.
Місце, де печуть пироги
Духовки в газових плитах можуть бути різні – газові, електричні та комбіновані. У газових духовках нижній жар створюється тільки газовим нагрівним елементом, а верхній – інколи створюється прикріпленим зверху газовим нагрівачем (грилем). У комбінованих – нижній жар створюється газовим нагрівним елементом, а верхній (гриль) – електричний. У електричних ж – нижній і верхній нагрівальні елементи електричні.
У багатьох духовках є вертел – металевий стрижень, на якому закріплюється («насаджується») продукт (здебільшого птиця, м’ясо), і він обертається під час роботи духовки (після натискання відповідної кнопки). Це дає змогу рівномірніше підсмажити, скажімо, курку.
У кожній з духовок є свої переваги і недоліки. Скажімо, газовий гриль економічніший і якість приготування продуктів на відкритому вогні ніби визнана кращою. Зазначимо, що керування нагріванням гриля важко піддається автоматизації, потрібен досвід і віртуозність. А електрогриль забезпечує рівномірний підігрів, більш точне ступінчасте керування нагрівом. Отож, розглянемо види духовок детальніше.
У газовій духовці ніби особливого нічого й не придумаєш – тільки полум’я внизу. Зустрічаються моделі, як вже зазначали вище, з грилем, газовим або електричним, та підсвічуванням. Недоліком саме газової духовки є те, що під час роботи гриля духовку потрібно тримати відкритою, що не поліпшує ні смаку їжі, ні атмосфери в квартирі. Якщо ж ви все ж віддаєте перевагу газовій духовці, то слід хоча б звернути увагу на наявність у духовці газ-контролю та електропідпалювання. Іноді газові духовки оснащуються автоматичним вертелом.
Що стосується електродуховок, то вибір функцій тут набагато вищий. Прості моделі оснащуються лише верхнім і нижнім нагрівальними елементами та обов’язковим підсвічуванням. Взагалі, електродуховки можна розділити на статичні і багатофункціональні. Статичні духовки зазвичай мають менше режимів роботи. На додаток до звичайного нагрівання (верхній і нижній тени) в них може бути у верхній частині гриль (тобто зверху є два тени). Статичні духовки часто мають вертел. Складніші моделі комплектують електрогрилем різноманітної конфігурації (великої чи малої площі нагрівання), який має триступеневе регулювання потужності.
Якщо ж ви справжній кулінар та бажаєте професійно готувати різноманітні страви, вам сподобається багатофункціональна духовка. У ній обов’язково є конвекція (тобто обдування гарячим повітрям) для рівномірного нагрівання у всіх напрямах і на всіх рівнях під час одночасного випікання на декількох листах. Є можливість одночасного використання гриля/нагрівання чи гриля/конвекції. У таких духовках передбачено практично все – і швидке розморожування продуктів, і сушіння фруктів, і випікання хліба та кондитерських виробів, і готування смачних м’ясних і рибних страв.
У плитах преміум- і комфорт-класу духовка переважно виконана у вигляді висувного возика, що є дуже зручно. Але в більшості плит, що пропонуються на ринку України, дверцята духовки відкидні. Це не зовсім зручно – щоб перевірити готовність страви необхідно висунути деку, отож легко обпектися.
Зустрічаються плити, у яких духовку об’єднано з мікрохвильовою піччю. Таким чином економляться не лише гроші, але й місце, бо є два пристрої в одному. Звичайно, такі плити коштують значно дорожче.
Наявність таймеру дає змогу програмувати роботу духовки та забезпечує автоматичне її вимкнення. Однак і тут є свої тонкощі. Якщо таймер не кварцовий, тобто як еталон для відліку часу він використовує частоту струму в мережі, а не окремий кварцовий генератор, то годинник на плиті буде помилятися. У такому випадку не поспішайте телефонувати до сервісного центру. Оскільки частота струму в нашій мережі зазвичай не 50 Гц, як це повинно бути, а вище чи нижче номінальної, то і годинник буде поспішати чи відставати. Отож, декілька тижнів таймер може поспішати, а потім декілька тижнів відставати. Майте на увазі цей недолік, тому що помилка ходу може сягати десятків хвилин на день! Жодної вини виробника у цьому немає – усі претензії до енергопостачальників.
Таймер може також бути не електронний, а механічний. Але він спроможний лише сповістити про закінчення виставленого часу.
Ще одна (менш розповсюджена) функція – пам’ять. Вона забезпечує запам’ятовування виду нагрівання, температури і часу приготування для страв, які особливо подобаються і найчастіше готуються. Досить вибрати потрібний рецепт, натиснути на кнопку – і через певний час страва буде готова.
Іноді зустрічаються плити з двома духовками: великою і маленькою. Завдяки цьому ви можете готувати відразу дві страви у двох духовках. Або маєте змогу не вмикати велику духовку, а, зекономивши, обійтися маленькою, якщо треба розігріти чи приготувати у невеликому посуді.
Єдиний недолік електричної духовки – її інерційність і, як наслідок, велика витрата електроенергії.
Крім різних режимів роботи, виробники пропонують безліч додаткових аксесуарів для духовок.
Термозонд забезпечує рівномірне прожарювання великих шматків м’яса та птиці від шкіри до самих кісточок. Це виглядає так: термозонд устромляється в шматок м’яса, що смажиться, а температура задається на дисплеї таймера. Після досягнення заданої температури духовка автоматично відключається.
Зверніть увагу на те, яке обладнання входить в комплект поставки і в якій кількості. Листи можуть бути глибокими чи звичайними, з «нержавійки», скла чи алюмінію. Загальна кількість листів може бути різною. Деякі моделі комплектуються листом з вогнетривкого скла. Основна ідея – готову страву з печі можна ставити прямо на стіл.
Щодо безпеки, то подвійне скло на дверцятах духовки — це вже норма. На своїх кращих моделях виробники встановлюють потрійне скло. В цьому випадку за температури 200 °С всередині духовки температура зовні не перевищуватиме 40 °С.
Існують плити, у яких під духовкою виробники розміщують ще й компактну посудомийну машину. Це значно економить місце на маленьких кухнях, хоча, на нашу думку, краще мати квартиру з великою кухнею, ніж купувати агрегат «все в одному».
Звичайно, такий складний пристрій, як сучасна плита, може ламатися. Не намагайтеся самостійно усунути несправність. Адже невдалий ремонт електроплити може призвести до враження струмом, а газової — до витоку газу та вибуху. Вам просто слід звернутися до сервісного центру і проблема буде усунена.
Отож, пам’ятайте:
F Якщо плита поламалася під час гарантійного терміну, ви маєте право відмовитися від ремонту і вимагати повернення грошей чи заміни машини на аналогічну. Причому, згідно законодавства, при розірванні угоди купівлі-продажу, розрахунки із споживачем проводяться виходячи з вартості товару на час його купівлі. Гроші, сплачені за товар, повертаються споживачеві у день розірвання угоди, а у разі неможливості повернути гроші у цей день — в інший термін за домовленістю сторін, але не пізніше ніж протягом 7 днів.
F Згідно закону, плиту на гарантійний ремонт та з ремонту повинні вивозити сервісні центри.
F Термін гарантійного ремонту не повинен перевищувати два тижні (якщо ви письмово не погодилися з іншими умовами).
F На час гарантійного ремонту вам повинні надати на вимогу в безоплатне користування (з доставкою) плиту з подібними характеристиками та здійснити її монтаж і демонтаж.
Також нагадуємо:
F Перед використанням плити ознайомтеся з інструкцією та спеціальними рекомендаціями.
F Періодично здійснюйте догляд за плитою та робочою панеллю, не допускайте потрапляння вологи усередину.
F Намагайтеся не допускати розповсюдження тарганів і мурашок. Вони можуть пошкодити електронні блоки. Таке ушкодження не є гарантійним.

***
Як бачите, газові та електричні плити вражають різноманітністю своїх функціональних можливостей. Головне – серед безлічі моделей підібрати одну, здатну задовольнити всі ваші вимоги. Хороша сучасна плита розрахована на 20–30 років бездоганної служби, тому, якщо зробите правильний вибір, вам ще довго не доведеться думати про її заміну.

***
За правилами техніки безпеки чотириконфоркові плити можна встановлювати тільки в приміщеннях площею більше 15 м2. На жаль, у більшості українських квартир кухня має площу 7–10 м2 або й менше, а плити стоять переважно чотириконфоркові. Чадний газ – це серйозно, і головний біль він викликає значно частіше, ніж магнітні бурі, тому поставтеся уважно до цих рекомендацій.

***
Взагалі, якщо звернути увагу на стелю чи витяжку у кухні, оснащеній газовою плитою, можна зрозуміти багато чого як про якість нашого газу, так і про наявність у ньому безлічі шкідливих речовин. Якщо при цьому уявити, що, випікаючи пироги у газовій духовці, ви даєте змогу усій цій гидоті (дивись на стелю) осідати на ваших пирогах, можна зрозуміти, чому у цивілізованих країнах люди все ж віддають перевагу електродуховкам. Ми теж радимо, за можливості, уникати прямого контакту продуктів згоряння газу зі стравами.

***
Купуючи плиту, обов’язково відкрийте духовку й подивіться на її дверцята зсередини. Добра духовка має по внутрішньому периметру рельєфний виступ клиноподібної форми. Він перешкоджає виходу тепла. Адже підгорілий з одного й сируватий з іншого боку торт не завжди свідчить про те, що ви поганий кулінар, а часто вказує на втрату тепла через щілини дверцят і скло.

***
Плити останнього покоління — справжні кухонні комп’ютери з панелями управління, що відображають інформацію різними мовами. Завдяки таким інформаційним дисплеям приготування їжі перетворюється на приємну та легку процедуру. Особливо це допомагає новачкам, що звикли користуватися друкованими рецептами.

***
Під час випікання відкривайте дверцята духовки якомога рідше. Так плита не втрачатиме зайве тепло, та й приготування відбудеться швидше. А для задоволення вашої цікавості в будь-якій плиті є скляне віконце та підсвічування. При тривалому випіканні використовуйте залишкове тепло. Завжди враховуйте, що після вимкнення електричної плити вона буде нагрівати ще 5–10 хвилин.

Останнє редагування
Авторизуйтесь, щоб мати можливість залишати коментарі