журнал "Українська Родина"

Switch to desktop Register Login

Батькам про збереження здоров’я молодших школярів

Оцініть матеріал!
(0 голосів)

Зберегти здоров’я дітей допоможе здоровий спосіб життя, який безперечно, повинен формуватися у сім’ї. Звичайно, дотримуватися його не так уже й легко. Але, пам’ятайте, здоров’я дітей – найголовніша цінність батьків.

З чого ж потрібно починати? З раціонального режиму дня. Відкоригуйте його для вашої дитини, хоча він і не може абсолютно збігатися з вашим режимом, але основні моменти нехай будуть спільними: це фізичні вправи, харчування, прогулянки, загартовування, правила особистої гігієни...

Раціональний режим краще будувати на основі природних біологічних ритмів. Вчені все частіше доходять до висновку, що хвороби виникають здебільшого через дисгармонію між людиною та природою. Людина є частиною природи і мусить підкорятися її законам.

Науковими дослідженнями доведено, що за біоритмологічними типами всі люди розподіляються на: «жайворонків» (до них належать люди, в яких найвища працездатність у першій половині дня) – 41 %, «сов» (люди цього типу мають гарну працездатність увечері і навіть уночі) – 30 %, «голубів» (у них гарний рівень працездатності протягом усього дня) – 30 %. Вчені кажуть, що «сови» формуються внаслідок умов життя, праці та побуту всупереч життєвим ритмам людини. Їхні ритми не є природними. Серед них частіше спостерігаються значні відхилення у функціонуванні серцево-судинної системи та шлунково-кишкового тракту.

Як відомо, людина здавна вставала зі сходом сонця і з заходом лягала спати, тобто за своєю суттю всі люди «жайворонки» або «голуби».

Встановлено також, що у дітей відсутня чітка типізація біоритміологічного профілю, тому під час розробки режиму дня слід орієнтуватися на інтереси ранкової біоритмологічної групи.

Вона численніша сама по собі, і з урахуванням найближчої до неї аритмічної групи «голуби» є домінуючою в усіх дітей.

Спинимося на основних компонентах, що складають раціональний режим дня. Дітям уранці потрібно вставати не пізніше сьомої години, а дорослим – о шостій. Чому саме у цей час? Виявляється, якщо прокинутися разом з природою, то відчуття бадьорості буде присутнім увесь день.

Наступний крок у режимі – ранкова гімнастика. Багато батьків недооцінюють цей важливий компонент у режимі дітей. Рухова активність молодших школярів значно скорочується. А фізіологічно дитина ще не готова до тривалого нерухомого положення тіла. У дітей 6–10 років м’язи спини та шиї розвинені слабо, тому їм просто важко утримувати голову. З огляду на це необхідно включити у комплекс ранкової гімнастики вправи, які б допомогли зміцнити м’язи шиї та спини, живота, рук та ніг.

Позитивним у процесі виконання фізичних вправ є виникнення сигналів, які надходять від м’язів у головний мозок і рефлекторно стимулюють кровообіг, дихання та обмін речовин. Одночасно активізують клітини головного мозку завдяки притоку крові, збагаченої киснем, у результаті – підвищується рівень розумової діяльності.

Після гімнастики – візит до ванної кімнати. Простежте і привчіть дітей вранці обов’язково чистити зуби та вмиватися прохолодною водою.

Наступний компонент – сніданок. Привчіться самі і обов’язково привчіть дітей ситно снідати. Сніданок з 7:00 до 9:00 ранку дуже корисний для організму, бо це час найвищої активності роботи шлунка. Необхідно привчити дитину вранці з’їдати 15–20 % добового раціону. Їжа, прийнята у період біоритмологічної активності шлунка, буде якнайкраще перетравлена. Організм отримає достатньо харчових речовин, які так необхідні дітям для розумової діяльності.

Після сніданку діти йдуть до школи. Якщо вона є недалеко, привчіть учнів добиратися до неї пішки. По-перше, це корисно як прогулянка на свіжому повітрі; по-друге – збільшить об’єм добової рухової активності і допоможе витримати тривале сидіння протягом уроків.

У багатьох школах після другого уроку дітям дають сніданок. Учням він вкрай необхідний, тому що з 9:00 до 11:00 ранку активно працює підшлункова залоза, яка регулює рівень цукру в крові. Якщо в цей час не вгамувати голод, то знижуватиметься розумова працездатність. За другим сніданком бажано з’їдати приблизно 20–25 % добового раціону. Після такого підкріплення діти будуть жвавими, бадьорими, почнуть краще думати.

Обідати бажано з 12:30 до 13:00. У цей час бажано їсти найбільше – до 40 % добового раціону, тому що з 13:00 до 15:00 – час найвищої працездатності тонкого кишечника, найкращого засвоєння їжі.

Після обіду дітям необхідний активний відпочинок на свіжому повітрі. Простежте, щоб дитина більше рухалася. Але потрібно мати на увазі, що як нестача, так і надлишок рухової активності негативно впливають на організм дитини. Пам’ятайте, що восени і взимку дитина рухається менше, ніж навесні і влітку.

Активно відпочивши, дитина знову готова до навчання. Але потрібно знати, що після кожних 20–30 хвилин розумової праці необхідно відпочивати протягом 3–5 хвилин. Чергуючи виконання завдань потрібно враховувати темперамент дитини. Якщо учень швидко «впрацьовується», то краще починати виконувати складні завдання. Іншій дитині потрібен деякий час, щоб налаштуватися на розумову працю – їй краще починати з простішого завдання, яке не потребує значного розумового напруження. Батькам вкрай необхідно звертати увагу на стан нервової системи дитини, щоб не допустити нервових зривів, дитячих неврозів. Дитина може перевтомлюватися фізично, тоді потрібно відмовитися від додаткових занять спортом або танцями. Інколи спостерігається хвороблива розумова перевтома (головний біль, слабкість, нервове напруження, зайве хвилювання та інші підозрілі симптоми) варто перевести дитину зі звичайної школи до гімназії, ліцею чи навпаки. Шановні батьки, для вас найголовніше і важливіше – здоров’я дитини і спокій у вашій оселі, а не хвора дитина з найкращою освітою. Кожна дитина від природи наділена різними можливостями, різною нервовою системою і не потрібно доводити її до хворобливого стану, аби досягти бажаних результатів. Іноді діти не виправдовують сподівань батьків, і з цим потрібно змиритися та прийняти дитину такою, яка вона є. А свої плани можна змінити. Дитина не буває неталановитою. Є багато різних галузей, де вона може себе виявити. Потрібно тільки, щоб вона відчувала вашу любов.

Після виконання домашнього завдання і невеликого відпочинку слід вечеряти. Запам’ятайте, їсти після 19:00 небажано. Вечеря повинна бути легкою (каша, овочі, молочнокислі продукти тощо) і становити 10–15 % денного раціону.

У вечірні та нічні години їжа не перетравлюється, а розкладається, протухає під впливом численних мікроорганізмів і викликає отруєння всього організму. Як наслідок, нічні страхіття, важке пробудження, м’язова стомленість, розбитість, неприємний запах з рота. Пізня вечеря порушує всі внутрішні біоритми. Після вечері дитина має гуляти на свіжому повітрі.

О 20:00 – підготовка до наступного дня. Привчайте дітей звечора складати у шкільну сумку усі потрібні речі, підготувати шкільну форму, привести у порядок взуття.

О 20:30 – час вечірнього туалету. Спочатку потрібно розстелити постіль і відчинити кватирку, щоб провітрити кімнату перед сном. Знижена температура сприятливо впливає на сон. Дитина швидко засинає, і сон її глибокий, а працездатність наступного дня вища і почувається вона набагато бадьоріше.

Не всі батьки вимагають від дітей виконання елементарних гігієнічних процедур. Необхідно привчати дітей обов’язково чистити зуби, митися під душем. Щоденне миття ніг перед сном водою кімнатної температури сприятливо впливає на нервову систему, загартовує, покращує сон. Для загартовування можна поступово знижувати температуру і мити ноги холодною водою.

21:00 – час сну. Важливо дотримуватися вікових нормативів сну. Для дітей 6–10 років – це 10–11 годин нічного сну. До речі, необхідна організму тривалість сну – індивідуальна. Вчені довели, що вночі дитина росте, зате їжа перетравлюється гірше.

У спальні, де спочиває дитина, не можна встановлювати комп’ютер, вмикати на ніч пристрої для підзарядки батарейок, залишати будь-який електричний пристрій увімкненим у розетку, ставити в узголів’я дитини електронний годинник. Бра чи світильник над ліжком мають бути з плафоном, спрямованим угору. До речі, дитина не повинна спати головою в куток, оскільки саме у кутках кімнати найсильніше концентрується електромагнітне випромінювання.

Важливе значення під час сну має правильне положення тіла. Найкраще спати на спині або на правому боці, руки повинні лежати поверх ковдри.

Висота подушки впливає на формування прикусу дитини. Вона має бути не надто високою і не надто низькою, тому що саме у цьому віці молочні зуби замінюються і, відповідно, інтенсивно ростуть постійні зуби.

Шановні батьки! Раціональний режим дня вашої дитини збереже її здоров’я. А для цього не забувайте враховувати сталість біологічних ритмів у процесі життя для правильного розподілу розумової та фізичної праці, організації режиму харчування, сну, рухової активності, розвитку дитини.

Віра ЛИСТОПАД
Для Дому та Сім’ї №3/2005

Останнє редагування
Авторизуйтесь, щоб мати можливість залишати коментарі