журнал "Українська Родина"

Switch to desktop Register Login

Не хочу бути бабусею!

Оцініть матеріал!
(0 голосів)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

«Не хочу бути бабусею», - це слова чотирирічної Лізоньки. Виявляється, вона мала на увазі не статус жінки, у якої є внуки, а логічні й сумні вікові зміни зовнішності

Моя любенька! Але нікого з нас не мине ця доля! Справа лише в тому, коли і наскільки швидко буде змінюватися те, що ми бачимо в дзеркалі. Це залежить від віку, способу життя і навіть харчування. А перше, що зіпсує нам настрій - рисочки часу на шкірі обличчя - зморшки, і ми будемо намагатися загальмувати цей незворотній процес, щиро віруючи, що весь арсенал сучасної косметики зробить диво. Але погляньмо на відомих людей, зірок шоу-бізнесу, що можуть дозволити собі найкращі засоби - якби це було так, не лягали б вони під скальпель хірурга, рятуючи (чи навпаки?) свою зовнішність...


Тому косметичні засоби - це тільки підтримка. І треба знати, що корисно для  шкіри. А для початку - про її будову.

Наша шкіра складається з трьох шарів:

ЕПІДЕРМІС - зовнішній захисний шар. До його складу входять клітини керитиноцити, що постійно рухаються зсередини назовні й виробляють кератин - утворюється щільний еластичний прошарок, що допомагає втримувати вологу. Досягаючи поверхні, вони відмирають. Тут знаходяться і клітини, що відповідають за імунітет. Життєвий цикл клітини епідермісу - близько двох тижнів.


ДЕРМА - живильний шар. Вона розташована під епідермісом і насичена дрібними кровоносними судинами, що несуть поживні речовини, нервовими закінченнями, цибулинами волосяних фолікул, потовими залозами. Різні типи сполучної тканини дерми надають їй особливі властивості: еластин - еластичність, колаген - силу, глікани - пружність.


ПІДШКІРНО-ЖИРОВИЙ ШАР - знаходиться під дермою. Це сховище поживних речовин і терморегулятор. Особливо важливим є його нижній зародковий шар, де постійно народжуються молоді клітини. 28 днів вони піднімаються на поверхню, по дорозі втрачають своє ядро і стають пласкими - шкіра лущиться і її верхній шар повністю оновлюється за 3-4 тижні. Цей процес називається регенерацією.


В ПРОЦЕСІ СТАРІННЯ шкіра втрачає свої захисні властивості, епідерміс стає тоншим, кількість його клітин зменшується за 10 років на 10%, вони діляться більш повільно. Виробляється менше кератину, тому втрачається волога. Дерма теж тоншає, продукується менше колагену і еластину, зменшується кількість жирових залоз. Підшкірно-жирова клітковина зменшує вміст жиру, до дерми і епідермісу надходить менше поживних речовин. Шкіра сухішає, об'єм тканини зменшується, з'являються зморшки.


Старіння шкіри обумовлено генетично. Але в 90% випадків передчасно цей процес відбувається під дією ультрафіолетових променів. На сонці епідерміс тоншає, в дермі пошкоджуються колаген і еластин, пригнічується їх продукування. Ферменти намагаються їх відновити, але при тривалому опроміненні ці білкові структури приймають аномальні форми, накопичуються в клітинах і утворюються зморшки. Сприяють старінню і вільні радикали - нестабільні молекули кисню, що виникають під дією навіть незначного опромінення, паління, забруднення повітря і притягують до себе шкідливі речовини. Багато проблем зі шкірою провокуємо ми самі. Ну хіба не смішний вигляд мають розмальовані юні леді, що під шаром косметики приховують ніжне здорове личко?


Але якщо вже з'явилися проблеми, варто грамотно та індивідуально обирати КОСМЕТИЧНІ ЗАСОБИ ПО ДОГЛЯДУ ЗА ШКІРОЮ.


Для її очищення існують лосьйони чи тоніки. Це розчини на основі спирту або інших дезінфікуючих речовин, доповнені біологічно-активними речовинами (БАР) та поверхнево-активними речовинами (ПАР) і парфумерними добавками.

Доглядати за шкірою допомагають креми. Вони поділяються на жирові, емульсійні і гелеві.

ЖИРОВІ КРЕМИ - це сплав твердих і рідких жирів, які всмоктуються лише частково і утворюють на поверхні шкіри тонкий шар з жирової плівки. Застосовуються для захисту від негоди, а також для масажу. Вони протипоказані при догляді за жирною шкірою.

ЕМУЛЬСІЙНІ КРЕМИ - в залежності від кількості води і структуроутворювачів (згущувачів) можуть бути рідкими чи густими. Рідкі - це косметичне молочко чи вершки, які застосовуються для очищення нормальної та сухої шкіри. Для сухої шкіри призначені емульсії типу в/о - вода в олії (крапельки води, розсіяні в олії), для жирної - о/в  - олія у воді (крапельки олії у воді). Бувають емульсії і змішаного типу.

КОСМЕТИЧНІ ГЕЛІ і ЖЕЛЕ - це колоїдні системи на основі гліцерину і води з додатками БАР, за необхідності жири можуть додаватись лише в мінімальній кількості. Вони добре всмоктуються, не забивають пори, пом'якшують і зволожують шкіру, не залишають жирного блиску, тому можуть застосовуватись для  будь-якого типу шкіри. Найкраще підходять для догляду за шкірою навколо очей.

Склад косметичного засобу повинен зазначатися на етикетці.  Процентний вміст компонентів найбільший на початку списку. На складові починаючи з середини списку припадає приблизно 3-4%.

  •  Жири і олії пом'якшують шкіру і є замінником природної жирової змазки, яка втрачається при умиванні. Застосовуються натуральні жири (ланолін – виробляється з овечої вовни, кріолан - рідкий ланолін, спермацет - з черепа кашалота) і синтетичні замінники (ізопропилмиристат, бутилстеарат, цетиолан). Олія какао, жожоба, авокадо, оливкова, кукурудзяна, соняшникова - натуральні компоненти і дуже корисні для шкіри.
  •  Емульгатори - зв'язують олію і воду, запобігають розшаруванню компонентів (емульсійний віск, пентол).
  •  Структуроутворювачі (згущувачі) - додаються до крему для збереження консистенції: натуральні (бджолиний віск) і штучні (моностеарат гліцерину, стеарат, моногліцерид дистильований, парафін, стеарин (останні виробляють з нафти).
  •  Біологічно-активні речовини - це екстракти рослин (ромашки, календули, зеленого чаю тощо), еластин, колаген, кераміди (жири, подібні до холестерину, що роблять шкіру більш пружною), фруктові кислоти, амінокислоти, вітаміни, мінерали і т.п.
  •  Консерванти або бактеріостатики - в оптимальній кількості необхідні для тривалого зберігання. Синтетичні: парабени (метиловий і пропіловий), бронопол, похідні формаліну і натуральні: прополіс, екстракти з листя евкаліпту, черемхи, берези (вони використовуються і як БАР).

За механізмом дії креми бувають захисні, зволожуючі й живильні.

Захисні - оберігають шкіру від шкідливих факторів професійного характеру (креми для рук), ультрафіолетового
опромінення. До складу останніх входять фізичні й хімічні фільтри. Чим вищий показник сонцезахисного фактору, тим більший захист.

Зволожуючі - попереджають втрату вологи, одночасно створюючи на шкірі плівку, що запобігає її випаровуванню і утримує воду в тканинах. Для цього до їх складу вводяться ліпофільні (незамінні жирні кислоти, кераміди) й гідрофільні (гіалуронова кислота, колаген, фітозан) речовини, а також гліцерин, сорбітол.

Живильні креми - поповнюють дефіцит вітамінів, амінокислот, гормоноподібних речовин, вуглеводів, мікроелементів, ліпідів, які шкіра з віком недоотримує з плазми крові.

В сучасній косметиці використовуються й інші корисні речовини.

Антиоксиданти - запобігають передчасному старінню шкіри через надмірне утворення вільних радикалів. Це вітаміни А, С, Е.

Шкіра є гормонозалежним органом, але застосування гормонів в косметології не дозволяється, їх замінюють гормоноподібні речовини рослинного походження - фітоестрогени: ізофлавони (містяться в сої, червоній конюшині, люцерні), флавони (в червоному винограді й червоному вині), флавоноїди (у звіробої, вербені, шавлії), лігнани (в зерні злаків, у цитрусових, капусті, моркві).


Попереджає старіння шкіри і коензим Q-10 (убіхінон), який сприяє нормальному перебігу окисно-відновлювальних процесів у клітинах і є антиоксидантом.

Отже, щоб передчасно не стати бабусями, маленьким дівчаткам можна порадити вести здоровий спосіб життя і починати користуватися будь-якою косметикою якомога пізніше і тільки в разі крайньої необхідності.

А тим, хто без цього вже не може обійтися, варто нагадати:

 

  •  Для проби на алергію новий засіб догляду за обличчям варто нанести на згин руки, де тоненька чутлива шкіра, або за вухом.
  •  Потрібно наносити оптимальну кількість крему, бо його надлишок не всмоктується, а забиває пори. Косметичні засоби потрібно міняти, тому що при тривалому використанні їх складові накопичуються в організмі та отруюють його.
  •  Якісна косметика не обов'язково мусить бути дорогою. Іноді вартість бренду перевищує  вартість сировини.
  •  Обирати крем потрібно в залежності від сезону. Влітку і взимку шкірі необхідні відповідні захисні креми, а восени і навесні - живильні.


І останнє. Відомо, що деякі компоненти косметики шкідливі для здоров'я. Але ніхто з нас не ходить до магазину чи аптеки з лупою, щоби прочитати склад засобу. В переважній більшості випадків він однаково незрозумілий і містить небажані, але технологічно необхідні у оптимальних кількостях  речовини. Тому варто купляти тільки сертифіковану продукцію, за якість якої відповідає виробник.

Додаткова інформація

Склад косметичного засобу повинен зазначатися на етикетці.  Процентний вміст компонентів найбільший на початку списку.
На складові починаючи з середини списку припадає приблизно 3-4%.

Шкіра навколо очей особлива.  Вона дуже тоненька - 0,5 мм (решта шкіри обличчя в 4 рази товстіша). Під нею майже немає підшкірної жирової клітковини, мало сальних і потових залоз, еластину і колагену, тому і страждає вона першою.

Креми на основі термальної води містять мінеральні солі, але якщо їх концентрація більше 1000 мг/мл, замість лікувальної, тонізуючої і відновлювальної дії, це сприяє алергії, сухості й передчасному старінню шкіри.

Останнє редагування
Авторизуйтесь, щоб мати можливість залишати коментарі