журнал "Українська Родина"

Switch to desktop Register Login

Мовознавці кажуть, що ці слова – свято, святий, святиня, світ, усесвіт, світло, світлий – одного походження. Значить, мають ці слова щось спільне. Що?
Не так легко відповісти на це просте й природне запитання. Але я не раджу шукати відповідь по товстих енциклопедіях та вчених монографіях, бо то буде чиясь відповідь. Чи не краще спробувати знайти собі свою?

Опубліковано в Свята
Автор
Детальніше ...

За «доброю» новорічною традицією за кілька тижнів до настання Нового Року в житті кожної з нас починається справжня передсвяткова метушня. Іноді ця біганина буває приємною, наповненою очікуванням свята і дитячої віри в чудеса, а іноді й не дуже, коли голова йде обертом від нескінченних «треба»: прикрасити ялинку і будинок, підготувати подарунки для всіх близьких, продумати святкове меню і обов'язково здивувати гостей кулінарним шедевром, запросити додому Діда Мороза та Снігуроньку ще й відвести дитину на «ялинку», купити або зробити самій карнавальні костюми для дітей, зустріти свято в образі казкової красуні і... та хіба мало завдань доводиться вирішувати справжній жінці в переддень Нового Року! А тут ще й дитина вимагає постійної уваги, і не завадило б і для нього створити новорічний настрій і подарувати йому те незабутнє відчуття свята, що наближається, за яке ми так любимо Новий Рік.

Опубліковано в Свята
Автор
Детальніше ...

Новий рік, Коляда, Маланка... Усі перелічені свята входять у новорічний календарно-обрядовий цикл, який здавен шанувався і відзначався українцями, і дійшов до наших днів майже у всій своїй красі, щоправда, розгубивши на довгій дорозі свою первинну сакральність, таємничість, ознаки ритуальності, натомість набувши щирої розважальності, збагатившись новочасними деталями, елементами християнської «вертепності» і народної театральності. Та попри всі пережиті заборони, адаптації до нових суспільно-політичних умов, ці дивовижні дійства, ці витвори духовної культури українців, вік яких вимірюється тисячами і тисячами років, продовжують нас захоплювати, дивувати і хвилювати своєю нерозгаданою магічністю. Досі ми намагаємося пояснити етимологію назв цих свят, ніби хочемо зазирнути у той далекий-предалекий світ і час, в якому починалася Україна і ми, українці, і розгадати таємницю власної душі. Почнемо з деяких календарно-обрядових парадоксів, як от традиція двічі і то майже підряд святкувати Новий рік...

Опубліковано в Коляда
Автор
Детальніше ...

Цього дня заносили до хати талу воду, вмивали дітей і самі вмивалися. Люди вірили – як умитися на Явдоху молоком, будеш на обличчя білим і гарним. А ще кропили водою стіни – щоб ті дихали. Давали цю воду курям, щоб добре неслися, коровам – щоб доїлися. В центральних регіонах України жінки сіяли розсаду в горщиках, сподіваючись, що, посіяна в цей день, вона не постраждає від морозу. А ще святили в церкві зерна пшениці з тим, щоб першою її висівати.На Явдохи (14 березня) роблять різні передбачення. Городники під Явдоху сіють розсаду з капусти.

Давні слов'яни зустрічали Новий рік у перший весняний день – 1-го березня, який за Новим стилем припадає на 14 березня. Святкування проходили з розмахом, тому що початок Нового року символізував початок нового часу. З цього дня можна було розпочинати новий цикл польових робіт.

Опубліковано в Свята
Автор
Детальніше ...