журнал "Українська Родина"

Switch to desktop Register Login

Мовознавці кажуть, що ці слова – свято, святий, святиня, світ, усесвіт, світло, світлий – одного походження. Значить, мають ці слова щось спільне. Що?
Не так легко відповісти на це просте й природне запитання. Але я не раджу шукати відповідь по товстих енциклопедіях та вчених монографіях, бо то буде чиясь відповідь. Чи не краще спробувати знайти собі свою?

Опубліковано в Свята
Автор
Детальніше ...

 

Рушник для оселі

Хата наша рідна. Колиска сім’ї. Як і все на світі, виростає вона із землі, верхом тягнеться в небеса. Завше дивиться вікнами до сонця. Господарі будують її усім миром – толокою, усе життя дбають про неї. І в ній сім’ї буде любо жити.

Село, мов одна велика родина. Тут людина з людиною живе в щасті й біді, в радості й горі. Тому, коли хтось будується, зводять оселю гуртом – толокою. Тоді усі незгоди між сусідами відпадають перед святістю справи. Такий уже звичаєвий устрій народного буття – допомагати один одному в найважливіших моментах життя. Та перше, ніж будуватися, господарям потрібно вибрати щасливе місце для хати, щоб у ній все життя щасливо й заможно жилося. В облюбованому місці чоловік на чотирьох кутах майбутньої оселі насипає купками жито. Вранці зі схожом сонця дивиться, якщо воно залишилося нетронутим, то місце годиться. Коли ж жито зрушене, розгребане, то треба шукати інше місце на забудову хати. Не можна будуватися на тих місцях, де людину спостигла нагла смерть, де була пролита кров чи когось колись похоронили.

Опубліковано в Обряди
Автор
Детальніше ...